Sim kjent er Tarmkreft den nest vanligste kreftformen i Norge.Nå markerer Sykehuset i Vestfold viktigheten av å oppdage sykdommen tidlig. Det er sånn omlag 5000 nordmenn får diagnosen årlig.Sykdommen kan ofte forebygges.En viktig del av vårt oppdrag i helsetjenesten er å fremme folkehelsen og motvirke sykdom. Sykdommen kan i stor grad kan forebygges, og dermed er det naturlig for oss å rette oppmerksomhet mot den. Økt bevissthet kan redde liv, sier seksjonsoverlege Joakim Moe.Symptomene kommer snikende, og sykdommen kan utvikle seg lenge før man får plager.Screening e4 dermed avgjørende for å finne kreften tidlig, sier han.I Vestfold takker kun halvparten ja til det nasjonale screeningtilbudet. Hvor 55-åringer får tilbud om en enkel avføringsprøve sendt hjem i posten, som kan avdekke sykdommen på et tidlig stadium.Moe er særlig bekymret for mennene, som er dårligst til å sjekke seg.Mange kvier seg, men en enkel prøve i posten kan avdekke forstadier før det blir alvorlig. Det er ikke en stor sak å sjekke seg, sier Moe.

 

TELEMARK:[15.22] tirsdag ettermiddag ble politiet Sør-Øst tilkalt av betjeningen i Skien fritidspark om at de hadde problemer med en mannlig gjest i 70-åra på stedet. Mannen hadde vært pågående mot øvrige publikum i badeanlegget.Det medførte til at mannen ble bedt om å forlate badeanlegget av betjeningen,men gjorde ikke, forteller Operasjonsleder Espen Reite. Da politiet kom til stedet satte mannen seg kraftig til motverge. Politiet fikk til slutt kontroll på mannen.

[ NTB] Nav betalte ut 676 milliarder i ytelser og alderspensjon i fjor, som er 42 milliarder kroner mer enn året før. Halvparten av befolkningen fikk Nav-penger.Over halve befolkningen fikk en utbetaling fra Nav minst én gang i løpet av 2025. I tillegg mottok 115 000 personer bosatt i utlandet penger fra Nav.Det er over en million pensjonister i Norge, og omtrent halvparten av pengene Nav utbetaler er alderspensjon.To aldersgrupper består for mesteparten av ytelsene, som er dem mellom 60 til 79 år, og 30 til 49. Blant 30-49-åringene er det familieytelser og sykepenger som utgjør mest, mens det for de eldste er alderspensjon og uføretrygd, uttaler konstituert arbeids- og velferdsdirektør Eve Vangsnes Bergli i en pressemelding. Utbetalingene til uføretrygd, arbeidsavklaringspenger (AAP) og sykepenger var til sammen på 256 milliarder kroner i 2025. En økning på 6,6 prosent fra året før.Utbetalingene i 2025 endte 2,4 milliarder kroner høyere enn prognosene til statsbudsjettet. Det tilsvarer et avvik på 0,4 prosent.

 

Foto / NorgeOgVerdensNytt – Skien,Telemark/ Grenland / Norge-Og-Verdens-Nytt /

SKIEN NYTT: En mann er pågrepet etter en væpnet politiaksjon på en privat adresse I sentrum. Bakgrunnen er skyteepisodene søndag kveld, opplyser politiet. Tirsdag formiddag gjennomførte politiet aksjoner i sentrum,får vår utsendte journalist i Norge-Og-Verdens-Nytt opplyst av politiet. Aksjonen skjer etter helgas skyteepisoder. Politipatrulje gjorde sine undersøkelser i biler og leiligheter.Onsdag formiddag så ankom politiets krimteknikere en adresse i sentrum.Det er en av de to mennene som er siktet etter helgens skytehendelsen, som er pågrepet. Den pågrepne sitter nå arresten, og politiet vil avhøre  ham. Onsdag vil Den siktede eventuelt bli  fremstilt for varetektsfengsling.

Foto / NorgeOgVerdensNytt – Skien,Telemark/ Grenland / Norge-Og-Verdens-Nytt /

 

SKIEN: En kvinne i 20-åra vant en million kroner på digital Flax, og er hennes tredje gevinst på under ett år.Etter å ha vunnet 10 000 kr to ganger tidligere, trodde vinneren knapt sine øyne da de tre millionsymbolene dukket opp på mobilen mens hun slappet av i sofaen. Det er så sykt mye penger. Med tre premier på kort tid har jeg vel brukt opp flaksen min nå. Det forteller vinneren til Norsk Tipping. Penga vil brukes på sparing, restaurantbesøk, familietur til Legoland og nytt telt til samboeren sin. Kvinnen er en av tre personer som har vunnet én million på Flax i løpet av bare én uke.

 

Nå har Marius Borg Høiby (29) bedt om å bli løslatt fra varetekt.Det er sendt begjæring til Oslo tingrett om løslatelse, opplyser hans forsvarer Ellen Holager Andenæs, overfor   Aftenposten.Spørsmålet om løslatelse vil bli behandlet skriftlig. Påtalemyndigheten bekrefter å ha mottatt begjæringen.Vi har tatt stilling til dette og har besluttet å ikke løslate ham av eget tiltak. Denne blir derfor oversendt til Oslo tingrett for videre behandling. Det er kort tid siden tingretten behandlet varetektsfengsling for Høiby og kom da til at grunnlaget for varetekt var til stede, sier politiadvokat Andreas Kruszewski til avisen. Høiby ble pågrepet dagen før rettssaken mot ham startet 3. februar. To dager før rettssaken skulle begynne, ble han siktet for vold og trusler med kniv samt brudd på besøksforbudet mot den såkalte Frogner-kvinnen. Hendelsen skjedde i Høibys leilighet vest i Oslo.Han ble i forrige uke tiltalt for hensynsløs atferd og brudd på besøksforbud i forbindelse med denne hendelsen. Han erkjenner straffskyld. Samme dag som han ble pågrepet, ble Høiby varetektsfengslet i fire uker. Retten mente det var skjellig grunn til mistanke, og han ble fengslet på grunn av fare for gjentakelse. Rettssaken mot Høiby går til 19. mars. En svært omfattende tiltale med 40 poster er tatt ut mot ham. Han nekter, erkjenner og delvis erkjenner straffskyld for disse.Det er ikke kjent når dommen mot 29-åringen kommer. Dersom en tiltalt blir varetektsfengslet under en rettssak, er reglene slik at den tiltalte blir sittende i varetekt i opptil flere uker etter at rettssaken er avsluttet, opplyste Kruszewski til NTB for to uker siden.

SKIEN: Politi, ambulanse og legebil rykket ut til Bøle etter at det hadde blitt avfyrt skudd, ifølge vitner som TA har pratet med. Opplysningene er pr nå ikke bekreftet av politiet Sør-Øst .Ifølge vitnene som avisa  har vært  i prat med søndag kveld, skal to biler ha kollidert ved et bilverksted, hvorpå det er avfyrt to skudd.Politiet har sendt opp droner i jakten på personene fra bilene. En av hypotesene kal være er at en av bilene skal ha blitt påkjørt med vilje av den andre bilen.

 

Regjeringen, gjennom Forskningsrådet, lyser våren 2026 ut 90 millioner til forskning på kvinnehelse, med særlig fokus på overgangsalderen. Det er Khrono  som omtalte saken først.Midlene skal gå til å etablere et nasjonalt nettverk for kvinnehelseforskning og til prosjektmidler med særlig vekt på plager i overgangsalderen. 87 av millionene er prosjektmidler man kan søke på.Kvinner er om lag halve befolkningen, og det er et stort behov for mer kunnskap om kvinners helse gjennom hele livsløpet. Plager i overgangsalderen har stor betydning for den enkelte kvinne og for samfunnet, men likevel er det forsket for lite på. Derfor er jeg glad for at det skal lyses ut 90 millioner til målrettet forskning for bedre kvinnehelse, sier helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre i en pressemelding.Hvert år går rundt 27 000 norske kvinner inn i overgangsalderen. Mange av dem opplever symptomer som påvirker livskvalitet og arbeidsevne. En kartlegging regjeringen har gjennomført, viser at kvinnehelse-forskning i dag i stor grad omhandler reproduksjon og fødsel. Forskning på kvinnehelse er generelt underprioritert, og særlig når det gjelder forskning på helseutfordringer knyttet til overgangsalder og kvinners livsfaser trengs det mer forskning, sier forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland til Khrono, ifølge NTB.

Nå reagerer Opposisjonen på Stortinget kraftig etter at NRK kunne avsløre hvilke jernbaneprosjekter Bane Nor i all hemmelighet planla å stanse.Dokumentene som kanalen har fått, viser at minst hele 12 prosjekter var berørt.På lista stod blant annet dobbeltspor Stokke-Sandefjord og øvrige tiltak Tønsberg-Skien.NRKs avsløring viser at langt flere jernbaneprosjekter står i fare enn det folk først fikk inntrykk av. Det forklarer også hvorfor dette har skapt så sterke reaksjoner rundt om i landet.Det sier leder av transport – og kommunikasjonskomiteen på Stortinget, Bård Hoksrud (Frp).

 

TØNSBERG: En mann i 30-årene er i Vestfold tingrett dømt til ti måneders fengsel for blant annet å ha båret en ladd hagle.. Det skriver Tønsbergs Blad.Mannen ble stanset i en park i Drammen utstyrt med våpenet, finlandshette og stridsvest.I tillegg dømmes han for narkotikabesittelse, bedrageri og båttyveri.

TØNSBERG: Sykehuset i Vestfold opplever en bekymringsfull dobling av barn og unge med kronisk tarmsykdom, skriver Tønsbergs Blad. Barnelege Svend Andersen peker på at et kosthold med mye prosessert mat trolig er en hovedårsak til økningen. Han anbefaler et mer naturlig kosthold og mer tid ute for å forebygge sykdommen, ifølge avisa.